مشخصات فردی و زندگینامه
نام:محمد حسین
نام خانوادگی:محمودی
پست الکترونیک:mahmoudi1967@gmail.com
آدرس وب سایت:http://www.nahj88.blogfa.com
آدرس وب سایت:http://www.nahj88.parsiblog.com
نخصص ها:الهیات و معارف اسلامی ، اخلاق و عرفان ، علوم سیاسی

زندگی نامه

ولادت

محمد حسین محمودی  در مورخه ۴/۱/۱۳۴۶ در شهرستان نهبندان  بدنیا آمد. دوره ابتدایی  را در مدرسه “هدایت”  و راهنمایی  را  در مدرسه راهنمایی “ملک الشعرای بهار”  در زادگاه خود گذراند و سپس جهت تحصیل علوم حوزوی به زاهدان رفت پس از یکسال و اندی به شهر مقدس مشهد رضوی و در نهایت در سال ۱۳۶۳ وارد حوزه علمیه قم  گردید .

تحصیلات حوزوی

دروس سطح را تا سال ۱۳۷۰ به پایان رسانید و از سال ۱۳۷۰  درس نهج البلاغه، خارج فقه و اصول ، تفسیر و هیات و نجوم  را از محضر بزرگان حوزه علمیه قم  ؛ حضرات آیات منتظری ره، مکارم شیرازی، سبحانی ، وحید خراسانی ، حسن زاده آملی و جوادی آملی دامت اظلالهم  بهره مند گردید .

تحصیلات دانشگاهی

همزمان با دروس حوزه علمیه ، دیپلم را بصورت متفرقه اخذ و وارد دانشگاه باقر العلو م علیه السلام  گردید . پس از پایان دوره کارشناسی ؛ مطالعات خود را در رشته  ”روابط بین الملل ” ادامه داد.  موضوع پایان نامه  ارشد وی ” اصول ، مبانی و اهداف سیاست خارجی در نهج البلاغه “ با امتیاز عالی (۱۹٫۲۵)  با راهنمایی دکتر علی رضا صدرا  استاد دانشگاه تهران و رساله دکتری با عنوان ” نقد نظریه قدرت هانتیگتون بر  اساس آموزه ها  و ارزشهای علوی در نهج البلاغه ”  می باشد.  ایشان علاوه بر مراتب فوق، هم اکنون دانشجوی دکتری  مدرسی معارف اسلامی گرایش اخلاق  در دانشگاه قران و حدیث  قم است.

فعالیت های علمی و اجرایی

همکاری با مراکز مختلف  تحقیقاتی و فعالیت پژوهشی و تحقیقی از علاقمندی های  وی است. از جمله:

 1. تاسیس و مدیریت مرکز نشر آثار آیت الله مکارم شیرازی.
 2. کارشناس – پژوهشگر مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما.
 3. تاسیس و مدیریت موسسه فرهنگی و هنری  و انتشاراتی دانشوران معاصر .

تالیفات

از سال ۱۳۷۶ تا کنون چندین کتاب و مقاله از وی منتشر شده است . برخی از آنها به عنوان  کتاب درسی در دانشگاهها تدریس می شود. از جمله :

 1. اصل حل مسالمت آمیز اختلافات بین المللی در نهج البلاغه
 2. » مبانی انسانی سیاست خارجی در نهج البلاغه
 3. » تحکیم و توسعه قدرت با توجه به آموزه های دینی در نهج البلاغه
 4. » نگاهی نو به سوره یاسین شرح و تفسیر سوره یاسین
 5. » اخلاص . نظم  و پشتکار
 6. » تاریخ تحلیلی اسلام
 7. » جامعه سالم در پرتو اخلاق
 8. » شناخت سازمانها ی بین المللی
 9. » فقط کودکان هشتاد ساله نخوانند
 10. » از صفر تا صد دیپلماسی
 11. » آزادی در سیره پیامبر اکرم (ص)
 12. » بررسی اصل عدم سلطه گری در نهج البلاغه
 13. » بررسی اصل عدم سلطه پذیری در نهج البلاغه
 14. » بررسی اصل همزیستی مسالمت آمیز در نهج البلاغه

تبلیغ

وی که علاوه بر زبان مادری (فارسی) به زبانهای عربی و انگلیسی نیز  تسلط دارد. از دیگر وظایفی که خود را ملزم به اجرای آن می داند فعالیت های تبلیغی است . این فعالیت  از سال ۱۳۶۵ با حضور در جبهه های مختلف جنگ تحمیلی به عنوان نیروی رزمی – تبلیغی شروع و در  شهر و روستاهای مختلف و مناسبت های گوناگون در ایران و  کشورهای مختلف ادامه و  بدان پرداخته است.

تدریس

از دیگر فعالیت ها؛ تدریس در حوزه و دانشگاه است. از جمله دانشگاههای تهران، امام حسین علیه السلام  ، قران و حدیث قم و … . سالهاست که  در مقاطع مختلف تحصیلی از قبیل کارشناسی و کارشناسی  ارشد بدان اهتمام دارد . افزون بر تدریس ، راهنمایی ، مشاوره و داوری چندین مقاله و پایان نامه از جمله فعالیت های آموزشی وی است.